Život programátora #2 – První 3 měsíce na volné noze – Pohoda, finance, čas a termíny

DSC_7817Psalo se 1. května 2015 a já jsem nastartoval zcela novou etapu svého profesního života. Den předtím jsem naposledy navštívil firmu coby zaměstnanec a nyní už se naplno věnuji práci tak, jak si ji sám rozvrhu a pouze úkolům, které si sám seženu a domluvím. Jak to tedy zatím vypadá a jak po prvních třech měsících své rozhodnutí o odchodu ze zaměstnaneckého života hodnotím? Pro ty z vás, kteří se k podobnému kroku také chystáte, přináším stručný výtah všech myšlenek a největších zkušeností i zklamání, které mi první čtvrtletí přineslo.

Pohoda Jazz

První týden u mne přinesl jedinečný pocit osvobození a možnosti do posledního puntíku ovládat a organizovat svůj čas jen a pouze podle sebe. V posledních měsících, kdy se překrývalo zaměstnání s podnikáním, jsem si vytvořil dostatečnou finanční rezervu pro případ, že by se nedařilo, ale v plánu bylo to naopak rozjet ve velkém stylu, protože domluvené a téměř odstartované byly 2 velké projekty a několik menších, které můj čas a příjem měly vyplnit až na dva následující měsíce. Tento týden si tak všechno pečlivě plánuji a užívám si svobody. Vše se zdá perfektní, nebo ne?

Finanční odpovědnost

Vzhledem k tomu, že od dob bydlení u rodičů už uplynulo opravdu mnoho vody, musel jsem si počínat velmi zodpovědně, aby k žádnému výpadku příjmů nedošlo, protože následky by mohly být fatální. V rámci této nové zodpovědnosti jsem si založil tabulku, do které si dlouhodobě plánuji zpracovávání projektů a fakturaci následovanou příjmem peněz. Zde jsem si zavedl jedno krásné a jednoduché pravidlo, které mi v plánování příjmů velmi pomohlo – když se projekt dokončí v měsíci x, počítejte s příjmem peněz v měsíci x+1. Platební morálka českých podnikatelů i běžných klientů bývá často velmi laxní a už mnohokrát se mi osvědčilo počítat s penězi za projekt vždy o měsíc později. Do té doby vám téměř vždy dorazí a vaše finanční plány tak neohrozí porušení splatnosti faktur třeba o týden nebo dva, což je bohužel v českých podmínkách určité nepsané pravidlo. A to v těch lepších případech.

Stejně důležitým prvkem v začátcích vašeho podnikání, kdy jste doslova závislí na každé vydělané koruně jsou platby záloh předem. Já většinou klientům fakturuji 40 až 60 procent ceny projektu předem, a dokud zálohu neobdržím, nezačínám s prací. Díky tomu budete mít jistotu, že klient bude během prací lépe komunikovat, méně zdržovat, a že nepřijdete na buben, když se po odevzdání práce rozhodne vám nezaplatit.

Váš čas vlastně není tak úplně váš

Čas a jeho organizace pouze na základě vašich potřeb a přání je tím největším lákadlem, které práce na volné noze nabízí. Nebo se to tak alespoň každému zdá. Pravdou ale je, že chcete-li svůj sen přetavit v reálný a prosperující projekt, budete mu muset věnovat zatraceně více času, než zaměstnání. Budete pracovat o večerech, o víkendech a svátcích, a o několika-týdenních dovolených na Bali si zpočátku rozhodně můžete nechat tak maximálně zdát. Mnozí vám budou tvrdit, že to jde i jinak a ano, jde – ale rozhodně ne v počátcích podnikání. Svou opravdovou časovou svobodu si nejprve budete muset tvrdě vydřít.

Proč vlastně v nadpisu tohoto odstavce tvrdím, že váš čas není tak úplně jen váš? Odpověď je jednoduchá – vaši klienti se vám ho budou snažit organizovat dle svých vlastních potřeb, což je přesně problém, se kterým nyní, po 3 měsících nejvíce bojuji. Obzvláště u větších a dlouhodobějších partnerů se potkáte s klienty, kteří nepochopí, že mezi nimi a vámi by mělo vzniknout rovnocenné partnerství a místo toho se vás budou snažit dostat na úroveň „externího zaměstnance“ – tedy člověka, který je svému klientovi odpovědný nejen výsledky své práce, ale také okamžitou dostupností, ať je ráno, nebo půlnoc, ať je pondělí, či neděle. Na ty si dejte ten největší pozor a včas si s nimi v klidu a ve vši slušnosti promluvte a stanovte si jasné hranice vaší spolupráce. Ta totiž při jejich podcenění může skončit obrovským fiaskem pro obě strany. Zde opravdu není prostor pro to, nechat věci tzv. „vyhnít.“ Buďte ochotní, flexibilní, ale rozhodně ne na úkor vašich plánů, nebo dokonce vlastní osoby!

Když dokážete tyto největší problémy kolem vlastního času překonat, vytvoříte si vlastní režim a své klienty na něj naučíte patřičně reagovat, pak ano – budete pány svého vlastního času a budete z toho těžit výhody hlavně tam, kde zaměstnaní lidé mnoho nezmůžou. Ale není to zadarmo a už vůbec to není snadné.

Problémy s termíny

Téměř každý během svého podnikání narazí na potíže s plněním termínů. Paradoxně se ale vůbec nemusí jednat o to, že přeceníte své schopnosti, nebo vše necháte na poslední chvíli. Může jít a také často půjde o důsledek nedokonalého procesu zpracování zakázek a pomalých reakcí klienta. Tradiční průběh zakázky je totiž ten, že se s klientem domluví zadání, podepíše smlouva s určitým termínem a může se začít. Jenže téměř vždy se začne zpoždění nabírat na tom, než se s klientem dohodnete na všech detailech, než vám klient dodá všechny slíbené podklady a zdroje a v neposlední řadě, než vám schválí navrhovaný grafický design a opřipomínkuje všechny detaily po odevzdání práce. Kvůli těmto průtahům se tak zcela běžně stává to, že deadline ze smlouvy uplyne, a projekt se zatím třeba ani nezačal programovat. Prozatím tento problém v procesu řeším bodem ve smlouvě, který při všech těchto průtazích ze strany klienta domluvený termín posouvá. Jinak se také může snadno stát, že klient, který si spolupráci s vámi v jejím průběhu rozmyslí, vás tzv. „vyignoruje“ a po uběhnutém termínu se pokusí celý problém hodit na vás a ze všeho vycouvat.

Shrnutí zkušeností a mých doporučení v bodech

Takže co jsem se vlastně v prvních 3 měsících podnikání na volné noze naučil? Že existují skvělí klienti, kteří jsou vám rovnocennými partnery a na spolupráci s nimiž se denně těšíte, ale že je i mnoho problematických typů klientů, se kterými se dříve, či později určitě setkáte, a že je dobré být na to připraven.

 • Při přechodu ze zaměstnání na volnou nohu mějte dostatečnou rezervu, která by vám byla schopna alespoň 3 měsíce vynahradit případný výpadek příjmů.
 • Patřičně si užijte několik prvních dnů až týdnů svobody. Brzy je nahradí vystřízlivění, práce, práce a další práce.
 • Myšlenka totální kontroly nad svým vlastním časem je sice velmi lákavá věc, ale platí pouze v omezeném množství, protože váš čas bude přímo, či nepřímo ovládat mnoho vašich klientů.
 • Naučte se s penězi z plánovaných projektů počítat vždy až o měsíc později. Vyhnete se tak finančním problémům vzniklých z nedodržování splatností vašich faktur.
 • Nebojte se říct si o zálohu a nezačínejte práce na projektu před jejím obdržením. Důvěřujte, ale buďte jištění.
 • Nedávejte projektům pevné termíny. Vždy, když je to alespoň trochu možné si smluvně zajistěte, že zdržení ze strany klienta deadline patřičně posunou.

A to je v kostce asi tak vše, co jsem měl na srdci, a s čím jsem se v prvním čtvrtletí práce na volné noze setkal. Doufám, že mé zkušenosti pomohou těm z vás, kteří se chystáte k podobnému kroku, a že na případné komplikace budete patřičně připraveni, protože svět není růžový a věřte, že komplikace dříve nebo později přijdou! Jste-li však na ně připraveni a nenecháte-li se jimi zaskočit, ve výsledku z nich nemusí koukat žádná hrozná dramata.

Comments

 1. By Ivana

  Odpovědět

  • By admin

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *